کد خبر: ۸۲۷۷۳
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روزهای بسیار سختی را سپری می کند. او در جنگ تجاری با پکن بازی را پس از سه سال تلاش باخته است!
دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روزهای بسیار سختی را سپری می کند. او در جنگ تجاری با پکن  بازی را پس از سه سال تلاش باخته است! عدم همراهی شرکتهای تجاری و کشاورزان و شهروندان آمریکایی با سیاستهای ترامپ، در کنار هشدارهایی که از سوی تحلیلگران و اقتصاددانان آمریکایی به کاخ سفید مخابره می شود، سبب شده است تا رئیس جمهور ایالات متحده در برابر اصلی ترین رقیب اقتصادی خود شکست بخورد.

در صورتی که این روند تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ادامه پیدا کند، ترامپ قطعا انتخابات را خواهد باخت. نتایج نظرسنجی های انجام شده در ایالات ویسکانسین، پنسیلوانیا، فلوریدا، میشیگان و اوهایو نشان می دهد که رئیس جمهور آمریکا شانس کمی برای پیروزی در این ایالات دارد. حتی در برخی ایالات آمریکا مانند تگزاس نیز ترامپ شانس زیادی برای پیروزی ندارد وبا ناامیدی تمام مشغول رصد نظرسنجی هاست.

حتی دیگر فاکس نیوز و راسموسن و دیگر موسات و شبکه های مورد علاقه ترامپ نیز سخنی از پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ به میان نمی آورند. 

بدون شک، یکی از اصلی ترین عواملی که موجب به کاهش قدرت ترامپ شده است، شکست اقتصادی او در برابر پکن است. رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا هم اکنون به نقطه زیر صفر ، یعنی حتی قبل از سال ۲۰۱۷ میلادی بازگشته است. میزان کسری تجاری آمریکا در قبال چین ، از ۳۴۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۴۱۹ میلیارد دلار رسیده است. از سوی دیگر، در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، شاهد افزایش ۷ درصدی واردات چین به آمریکا بودیم.

بدون شک، چینی ها با کاهش هوشمندانه ارزش یوآن و تصمیم مهم خود در عدم خرید محصولات کشاورزی آمریکا، بدترین ضربات ممکن را به واشنگتن وارد کرده اند. این در حالیست که پکن هنوز به حوزه دارایی های آمریکا در چین ۰ که بالغ بر هزار میلیارد دلار می شود ) ورود پیدا نکرده است! مطابق شواهد و مستندات موجود در حوزه اقتصاد و تجارت بین­‌الملل، چینی­‌ها حدود یک تریلیون دلار از بدهی‌های خارجی آمریکا را در تملک خود دارند.

همچنین چین بزرگ­ترین خریدار مزایده­‌های وزارت خزانه­‌داری ایالات متحده آمریکا در طول سال­‌های اخیر بوده است و بی­‌دلیل نیست که افرادی مانند هیلاری کلینتون ـ نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست­‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا ـ نسبت به تقابل تجاری با چین هشدار داده­‌اند. بسیاری از اقتصاددانان آمریکایی از چین به عنوان «بانکدار آمریکا» یاد می­‌کنند. در چنین شرایطی، تقابل تمام­‌عیار اقتصادی دولت جدید آمریکا با پکن می­‌تواند در قالب یک خودزنیِ تجاری و اقتصادی مورد تفسیر قرار گیرد.

در حال حاضر، ایالات متحده آمریکا سعی می کند از همه روشها و ابزارهای خود برای منازعه با چین استفاده کند: از ناامن سازی تایوان تا دخالت در اعتراضات هنگ کنگ و و رایزنی با تبت! حتی ایالات متحده آمریکا سعی دارد در قبال بحران در کره شمالی نیز چین را تحت فشار قرار دهد. اساسا یکی از اصلی ترین دلایل مداخله منفی و بازدارنده ایالات متحده آمریکا در شبه جزیره کره ، و همچنین جلوگیری واشنگتن از مذاکرات مستقیم پیونگ یانگ و سئول، مواجهه با قدرت چین در شرق آسیا است. 

در نهایت اینکه ایالات متحده آمریکا قطعا بازی را از پکن خواهد باخت! هزینه ین شکست برای دونالد ترامپ بسیار سنگین خواهد بود و حتی این موضوع می تواند به یکی از دلایل مهم شکست رئیس جمهور آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تبدیل شود.

برچسب ها: ترامپ
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل