کد خبر: ۸۲۹۴۰
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
وزارت امور خارجه تصمیم ایران برای اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را «ناامیدکننده» خواند.
وزارت امور خارجه انگلیس شامگاه پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای از تصمیم ایران برای کاهش مجدد تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام عمیقاً ابراز نگرانی کرد.

وزارت امور خارجه انگلیس در این بیانیه اظهار داشته است: «تصمیم ایران برای تعلیق محدودیت‌هایش در فعالیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای عمیقاً نگران‌کننده است. گام سوم ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام ناامیدکننده است زیرا درست زمانی این گام برداشته شده است که ما و شرکای اروپایی و بین‌المللی‌مان در حال تلاش برای کاهش تنش‌ها با ایران هستیم.»

انگلیس و دیگر طرف‌های اروپایی برجام در حالی ایران طی ماههای اخیر ایران را به دلیل کاهش تعهداتش ذیل برجام سرزنش کرده و پس از هر گام ایران در کاهش تعهداتش خواستار پرهیز از برداشتن گام‌های بعدی شده‌اند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، طرف‌های اروپایی برجام از جمله فرانسه تنها به دادن وعده و وعید اکتفا کرده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران طبق برجام برنداشته‌اند.

از طرفی با وجود ادعای دولت انگلیس مبنی بر تلاش برای کاهش تنش‌ها با ایران و حمایت از برجام، در اواسط تیرماه سال جاری نیروی دریایی این کشور اقدام به توقیف یک فروند نفتکش ایرانی حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام در تنگه جبل‌الطارق کرد؛ اقدامی که وزارت امور خارجه ایران آن را به مثابه «دزدی دریایی» خواند.

ایران که پیش از این در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی دو مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده بود، شامگاه چهارشنبه با اعلام رسمی رئیس‌جمهور حسن روحانی روند اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را کلید زد.

مقامات ایران بارها تأکید کرده‌اند که منتظر اقدامات عملی از سوی اروپایی‌ها در راستای اجرای تعهداتشان ذیل برجام هستند و تا زمانی که چنین اقداماتی صورت نگیرد، کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام متوقف نخواهد شد.


برچسب ها: گام سوم
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل