کد خبر: ۸۳۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
وزارت خارجه انگلیس سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن را به این وزارت‌خانه فراخواند.
گاردین: وزارت خارجه انگلیس در اقدامی غیرمنتظره «حمید بعیدی‌نژاد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن را فراخواند.

«دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس در همین ارتباط با انتشار بیانیه‌ای مدعی شده که احضار سفیر ایران در واکنش به آنچه او عدم پایبندی ایران به تعهدات در مورد نفتکش «آدریان دریا» خوانده، صورت گرفته است.

وزیرخارجه انگلیس در این بیانیه مدعی شده است که فروش نفت ایران به سوریه «نقض غیر قابل قوبل هنجارهای بین‌المللی است و انگلستان این ماه این موضوع را در سازمان ملل متحد مطرح می‌کند.»

راب همچنین ایران را متهم به نقض تعهدات خود در ارتباط با مقصد نفتکش مذکور کرده است.

نفتکش آدریان دریا حدود دو ماه پیش در حالی که در آن زمان «گریس۱» نام داشت، از سوی نیروی دریایی انگلیس و با همکاری دولت محلی جبل الطارق توقیف شد.

توقیف این نفتکش به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه صورت گرفت و این در حالی بود که تحریم‌های اتحادیه اروپا فراسرزمینی نیستند و محدودیتی برای کشورهای غیراروپایی ایجاد نمی‌کنند.

با این حال پس از گذشت بیش از یک ماه دادگاه محلی جبل‌الطارق در نهایت حکم به آزادی نفتکش ایرانی را داد و در آن زمان «عباس موسوی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که تهران هیچ تعهدی مبنی بر نرفتن نفت کش گریس-۱به سوریه نداده است.

با این حال طی چند روز گذشته برخی رسانه‌های غربی گزارش‌هایی از لنگر اداختن نفتکش «گریس۱»  را که پس از آزادی به «آدریان دریا» تغییر نام یافته بود، در آب‌های نزدیک سوریه منتشر کردند و حال به نظر می‌رسد احضار سفیر ایران در لندن در واکنش به فضاسازی برخی رسانه‌های غربی در ارتباط با نفتکش یاد شده صورت گرفته است.

با این حال در همان زمان نیز بسیاری از کارشناسان و حتی برخی مقامات غربی توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق را اقدامی غیرقابل توجیه عنوان کرده بودند.


برچسب ها: انگلیس
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل