کد خبر: ۸۳۰۷۵
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای منوچهر متکی در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: هدف از تأسیس باشگاه تحریمی‌ها ایجاد ساز و کاری برای ارتباط با دیگر کشور‌های تحت تحریم به منظور مقابله با تحریم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای منوچهر متکی در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: هدف از تأسیس باشگاه تحریمی‌ها ایجاد ساز و کاری برای ارتباط با دیگر کشور‌های تحت تحریم به منظور مقابله با تحریم است.
وی ادامه داد: در حال حاضر ارتباط خارجی نداریم و در حال طراحی نوع ارتباطات با دیگر کشور‌ها هستیم.

آقای متکی گفت: راه اندازی این باشگاه در گام‌های نخست در مجلس با نمایندگان، طرح و به مشورت گذاشته شد و در پی آن فراکسیون تحریمی‌ها در مجلس شکل گرفت؛ و در ادامه، برای پیگیری ارتباط خارجی میان کشور‌های تحریمی، شورای سیاستگزاری تشکیل و طراحی نوع کار به عهده این شورا گذاشته شد.

وزیر خارجه اسبق کشورمان تصریح کرد: کشور ما نیاز داشت تا باور کند باید در مواجهه با تحریم، رویکردی تهاجمی داشته باشیم.

آقای متکی ادامه داد: امریکا در خط مقدم تحریم کنندگان ایران فقط به دنبال تحریم مقوله هسته‌ای ایران نیست بلکه به دنبال اعمال فشار‌های همه جانبه است.

آقا علیرضا فرقانی دبیر شورای سیاستگزاری باشگاه تحریمی‌ها نیز در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: مرحله نخست طرح باشگاه تحریمی‌ها به عنوان بزرگترین گام در راهبرد خارجی اقتصاد کشور از دو سال قبل شروع شد و این مرحله بیشتر گرداگرد انسجام ملی مانور می‌دهد و انتظار می‌رود این مرحله تا چهار ماه آینده به پایان برسد.

دبیر شورای سیاستگذاری باشگاه تحریمی‌ها با اشاره به اینکه فاز دوم بر انسجام خارجی بین۲۵کشور و به طور عملی میان 23 کشور تاکید دارد، گفت: چین و ترکیه رسما به عنوان تحریم مطرح نشده اند اما با تعرفه‌هایی که برای آن‌ها بسته شده جزو تحریمی‌ها محسوب می‌شوند.

وی درباره اقداماتی که تاکنون در مسیر راه اندازی کامل این باشگاه انجام شده است، گفت: برخی از جلسات خارجی در حد دیپلمات‌های چند کشور برگزار شده است و بالاترین مقام اجرایی کشور هفته گذشته این بحث را مطرح کردند که با تعامل با جهان می‌توانیم به قدرت اقتصادی دست پیدا کنیم.

دبیر شورای سیاستگذاری باشگاه تحریمی‌ها با بیان اینکه هنر استراتژیک در طرح ریزی در مقابل دشمن این است که شما بازی را به گونه‌ای ادامه دهید که دشمنان در هر کنش و واکنش خود با باخت مواجه شود، گفت: این یعنی اینکه برای دشمن باخت باخت باشد.

فرقانی در توضیح بیشتر درباره این جمله و پیام آن به طرح سوالی پرداخت و گفت: آیا جهان فقط آمریکا و انگلیس یا فرانسه است؟ آیا این۲۵کشور جمعیت جهان نیستند؟ کشوری که بالاترین ذخایر نفت را در جهان دارد تحریم است چرا از نظر دوستان جهان نیست؟!فرقانی در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: براساس بیانات رهبر معظم انقلاب باید به دنبال تعامل با دیگر کشور‌ها بود و در راه گسترش روابط سیاسی و اقتصادی گام برداشت.

آقای مهدی صادقی رئیس دانشگاه اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در سوی دیگر استودیو با بیان اینکه باشگاه تحریمی‌ها دارای پایه و اساس مشخص و منظم می‌باشد افزود: ارتقای سطح رفاه اجتماعی، بهبود شرایط اقتصادی، تدارک بازار‌های مناسب بین المللی و داخلی و بهبود اوضاع تولید ملی از اهداف این باشگاه می‌باشد.

آقای متکی درباره میدان ریسک پذیری۲۳کشور عضو باشگاه تحریمی‌ها نیز گفت: نکته مشترک همه کشور‌ها را می‌توان حضور و تقویت در عرضه بین المللی عنوان کرد و اگر این حضور بخشی از نیاز آن‌ها را تأمین کند طبیعتاً حضور قوی تری خواهند یافت.

وی افزود: تحریم امریکایی‌ها هیچگونه مبنای حقوقی بین المللی ندارد و آنان فقط به زور و قدرتشان تکیه می‌کنند.

آقای متکی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط جهانی به گونه‌ای است که اگر ما با کمک دولت کشورمان، طرح باشگاه تحریمی‌ها را راه اندازی و عملیاتی کنیم پازلی در کنار دیگر پازل‌های شکل گرفته در مقابل تحریم‌های امریکا ایجاد کنیم.

وی گفت: نام کشور مشخص را نمی‌توانیم ببریم، اما۲۳کشور جزء طیف مذاکراتی ما قرار دارند و هدف ما از مذاکرات میان اعضا، ایجاد ارتباط و اتصال به منظور همکاری‌های اقتصادی است و آنچه مهم است اینکه اگر این اقدام به ثمر بنشیند یعنی مقاومت در برابر تحریم‌ها موفق بوده است.

آقای فرقانی دبیر شورای سیاستگزاری باشگاه تحریمی‌ها در ادامه ارتباط تصویری با این برنامه درباره احتمال موازی کاری باشگاه تحریمی‌ها با دیگر دستگاه‌های کشور گفت: براساس بیانات رهبر معظم انقلاب باید به دنبال تعامل با دیگر کشور‌ها بود و در راه گسترش روابط سیاسی و اقتصادی گام برداشت.

وی با تاکید بر اینکه باید از تحریم‌ها مصون بمانیم، تصریح کرد: باشگاه تحریمی‌ها زمین بازی جدید را طراحی کرده است.


نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل