کد خبر: ۸۳۰۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸
‌گفت‌وگویی با محوریت موضوع "ضرورت و ابعاد ایجاد باشگاه تحریمی‌ها" با حضور محمدباقر خرمشاد، علیرضا فرقانی و رسول سلیمانی
به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌گفت‌وگویی با محوریت موضوع "ضرورت و ابعاد ایجاد باشگاه تحریمی‌ها" با حضور کارشناسان مسائل تحریم، در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌گفت‌وگویی با محوریت موضوع "ضرورت و ابعاد ایجاد باشگاه تحریمی‌ها" با حضور کارشناسان مسائل تحریم، در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد برگزار شد.

فایل صوتی برنامه رادیو

http://armanpress.ir/files/fa/news/1398/11/15/133225_489.mp4

http://armanpress.ir/files/fa/news/1398/11/16/133226_217.mp4

علیرضا فرقانی دبیر شورای سیاست‌گذاری باشگاه تحریمی‌ها با اشاره به ضرورت راه‌اندازی شبکه ارتباطی میان کشورهای تحریم شده از سوی آمریکا، گفت: تحریم به شکل کنونی قدمتی حدوداً 100ساله دارد و پیش از آن، صرفاً به مفهوم بایکوت بود که شامل عدم ارتباط کشور، جامعه یا فردی با سایر اعضای جامعه جهانی می‌شد. مفهوم کنونی تحریم، مضاف بر بایکوت شامل جریمه برای کسانی است که بخواهند با فرد یا مجموعه تحریمی ارتباط برقرار کنند و این مهم ریسک برقراری ارتباط با تحریم شده را افزایش داده است.

وی درباره سابقه وضع تحریم‌ها علیه ایران اظهار داشت: سابقه تحریم ایران قبل از انقلاب به موضوع صنعت نفت برمی‌گردد که با پیگیری انگلیس در سازمان ملل برقرار شد. البته تحریم‌ها با وجهه قانونی در دنیا، ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل وضع می‌شود و بقیه تحریم‌ها اساساً قانونی نیست. در حال حاضر %93 تحریم‌های دنیا توسط دولت آمریکا و از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا وضع شده است.

فرقانی گفت: قبل از سال 1990میلادی، حدود %50 تحریم‌ها از سوی آمریکا وضع شده بود؛ با فروپاشی شوروی، آمریکا این ابزار را به مراتب بیشتر به خدمت سیاست خارجی خود گرفت.

بیشتر بخوانید

چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟|معاون وزیر اقتصاد: باید نهضت تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار آغاز شود

وی تصریح کرد: تحریم ماهیت اقتصادی دارد. 3رکن اصلی آمریکا در هژمونی اقتصادی این کشور در جهان به دلار، نفت و بانک خلاصه می‌شود. آنچه اهمیت دارد در برابر تحریم‌ها به آن عمل شود، مصون ماندن از تحریم‌ها در سایه اقتصاد مقاومتی است. تفاوت اقتصاد مقاومتی با مقاومت اقتصادی، درون‌زا و برون‌گرا بودن آن و تعامل از درون به بیرون و تعامل با جامعه جهانی در گروی اجرای اقتصاد مقاومتی است.

*تولید ناخالص داخلی باشگاه تحریمی‌ها 5/3 تریلیون دلار است

رسول سلیمانی کارشناس اقتصادی در ادامه با اشاره به رویه آمریکا در وضع تحریم‌ها گفت: رویه آمریکا در تحریم‌ها غالباً رویه سیاسی است که این مسئله در کشورهای مقصد تحریم‌های آمریکا نظیر روسیه، ایران، سوریه، و عراق قابل مشاهده است. کشورهای تحریم‌شده از سوی آمریکا، در مجموع 5/3تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارند.

این کارشناس اقتصادی افزود: با خروج انگلیس و زمزمه‌های خروج هلند از اتحادیه اروپا، نئوناسیونالیسم در جهان در حال رشد است که نشان می‌دهد به جای فضای اقتصادی، فضای سیاسی و اعمال زور برخی کشورها در حال تحمیل به سایرین است.

سلیمانی گفت: ایران مزیت نسبی برای ورود به بازارهای کشورهای تحریمی در حوزه‌هایی نظیر مواد غذایی، نانو، پتروشیمی و معادن را دارد.

وی گفت: تحقیر و کوچک‌انگاری کشورهای ضعیف نظیر کشورهای آفریقایی و برخی همسایگان از سوی مسئولان قابل قبول نیست. طبق پیش‌بینی‌های مرکز تحقیقات و نوآوری اتحادیه اروپا، رشد اقتصادی اتحادیه اروپا تا سال 2050، با افزایش 50درصدی 27تریلیون دلار خواهد بود؛ در حالی‌که حجم اقتصاد آفریقا طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی اروپا با رشد 5/11 برابری تا سال2050 میلادی، به 29تریلیون دلار خواهد رسید.

*کشورهای تحریمی باید به مسیر موازی اقتصادی بیاندیشند

محمدباقر خرمشاد دبیر شورای راهبردی روابط خارجی ایران در ادامه با اشاره به حمله تحریمی مستمر آمریکا به دهکده جهانی گفت: عقل حکم می‌کند، در برابر چنین حملاتی دستکم افراد و جوامع آسیب دیده، سیستم دفاعی در برابر این حملات ایجاد کنند.

وی افزود: وقتی کشورهای تحریمی از نظام مالی و ارتباطات اقتصادی مرسوم محروم می‌شوند، باید به مسیر موازی اقتصادی برای برطرف کردن نیازهای اقتصادی یکدیگر اندیشید. وقتی اصل این اجماع را دولت‌ها بپذیرند، ابزار لازم قابل تعبیه است. توانمندی‌های صادراتی و بازارهای متقابل در بین کشورهای تحریمی، می‌تواند مسیر شکل‌گیری این اجماع را شفاف کند.

خرمشاد درباره چگونگی اجرایی شدن شکل‌گیری باشگاه تحریمی‌ها تصریح کرد: باید چندین کشور از جمله ایران از مجموع 23کشور تحریمی، پیشگام ایجاد باشگاه تحریمی‌ها شوند و سپس به فکر توسعه این جامعه در جهت رفع نیازهای یکدیگر با شکل‌گیری بازار و حتی پول مشترک باشند.

وی تصریح کرد: هر دولتی در ایران حتماً باید و می‌تواند با غرب تعامل و کار مشترک داشته باشد، اما اینکه احساس کنیم صرفاً باید با غرب کار کنیم، تفکر اشتباه و محدودکننده‌ای است. اگر قرار باشد با غرب از دستِ بالا کار کنیم، باید به آن‌ها القاء کرد که گزینه‌های دیگری برای همکاری ایران با سایر کشورها نیز وجود دارد.

*جنبش غیرمتعهدها نتوانست ابزار مستقلی را ارائه کند/ باشگاه تحریمی‌ها این فرصت را دارد

فرقانی درباره اظهارات خرمشاد گفت: بعد از جنگ جهانی دوم دوقطبی بلوک شرق و غرب تشکیل شد و در پی آن جنبش غیرمتعدها (با افزایش تعداد اعضاء به حدود 120کشور)، با هدف استقلال از دو بلوک شرق و غرب تشکیل شد؛ اما در عمل جنبش کشورهای غیرمتعهد به عنوان یک بستر، موفق به ارائه طرح و ابزار مستقل نشد.

وی تصریح کرد: البته امروز یک فضای 3قطبی مابین تحریم شدگان، تحریم‌کنندگان و محروم‌شدگان (به واسطه محرومیت از همکاری با تحریمی‌ها) در حال شکل‌گیری است. در این شرایط اگر باشگاه تحریم شدگان بتوانند، ابزار مستقلی را برای فعالیت ‌میان خودشان و حتی با محروم‌شدگان تعریف کنند، قطعاً تحریم‌کنندگان در بازی دو سرباخت ناشی از استمرار یا لغو تحریم‌ها می‌افتند.

*مقابله با تحریم‌ها با ایجاد باشگاه تحریمی‌ها و تمرکز بر سیاست همسایگی

خرمشاد در پایان گفت: انفعال در برابر تحریم از سوی کشورهای تحریم شده نتیجه‌ای جز فشار مضاعف نخواهد داشت. چگونگی ایجاد باشگاه تحریمی‌ها مسیری جز همفکری اندیشمندان حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشورهای تحریم‌شده ندارد. از طرفی به همان میزان که تشکیل باشگاه تحریمی‌ها در خنثی‌سازی تحریم‌ها اثر دارد، فعال‌سازی سیاست همسایگی نیز موثر خواهد بود.


نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل