کد خبر: ۸۴۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۶
سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده : به کف خواسته‌هایمان نرسیم، امضاء نمی‌کنیم
در حالی که بسیاری از تهدید ها علیه ایران به بهانه امتیازخواهی آغاز شده است سخنان محکم و دو اندیشانه دیروز رهبری بزرگوار در حقیقت موازنه قدرت را به نفع مذاکره کنندگان ایرانی تغییر خواهد داد . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی : در حالی که روز چهارشنبه امام خامنه ای در سخنانی صریح و جدی تاکید فرمودند اجازه کوچکترین بازرسی را از مراکز نظامی جمهوری اسلامی و دسترسی به دانشمندان هسته ای را نخواهند داد امروز ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد : وافق ما بر این اصل استوار است که در صورت توافق نهایی، دسترسی‌های برای بازرسان آژانس ایجاد شود که این دسترسی‌ها شامل اماکن و افراد ایرانی خواهد شد. در زمینه دسترسی‌ها اگر به کف خواسته‌های خود نرسیم، توافق‌نامه‌ای را امضاء نخواهیم کرد.

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس امام امت يک نمونه از زياده خواهي هاي طرف مقابل در مذاکرات هسته اي را، درخواست براي بازرسي از مراکز نظامي و گفتگو با دانشمندان و محققان ايراني بيان کردند و افزودند: همانگونه که قبلا هم گفته شد، اجازه هیچگونه بازرسی از هيچيک از مراکز نظامي و همچنين گفتگو با دانشمندان هسته اي و ساير رشته هاي حساس و اهانت به حريم آنها، داده نخواهد شد. من اجازه نخواهم داد که بيگانگان بيايند و با دانشمندان و فرزندان عزيز و برجسته اين ملت صحبت و از آنان بازجويي کنند. دشمن پررو و وقيح، انتظار دارد که ما اجازه دهيم آنها با دانشمندان و محققان ما درباره يک پيشرفت اساسيِ بومي و ملي گفتگو کنند اما مطلقاً چنين اجازه اي داده نخواهد شد. اين موضوع را دشمنان نظام اسلامي و همه کساني که منتظر تصميم نظام هستند، به روشني متوجه شوند.

به نظر می رسد بار دیگر امام خامنه ای با یک سیاست روشن و از پیش تعیین شده بدعهدی آمریکایی ها در مذاکرات را بر همگان آشکار کردند . باید دانست که اگر آمریکا به تعهدات خود عمل نکند ما هم هیچ ملزم نیستیم به تعهدات خودمان عمل کنیم. از نظر مقامات آمریکا تهدید و تحریم دو ابزار راهبردی در نبرد محاسبات به شمار می‌روند ازاین‌رو دائمی بودن آن‌ها می‌توان تعیین‌کننده این نبرد باشد.

مقامات کاخ سفید بر این اعتقادند که فشار تحریم‌ها عامل تغییر محاسبات در طرف ایرانی بوده و آنان را به پای میز مذاکره کشانده و عامل تهدید و معتبر ساختن آن نیز می‌تواند ایرانی‌ها را پای میز مذاکره نگه دارد. به‌عبارت‌دیگر هم‌افزایی تحریم و تهدید، از یک‌سو می‌بایست طرف ایرانی را دچار اشتباه محاسباتی ساخته و از سوی دیگر برای رهایی از آثار و تبعات تحریم و تهدیدها مقامات ایرانی در نهایت شروط تحمیلی آمریکا را بپذیرند. دراین‌ارتباط تأمل بر اظهارات مقامات و استراتژیستهای آمریکایی جایگاه تحریم و تهدید را در نبرد محاسبات ایالات‌متحده علیه جمهوری اسلامی ایران مشخص می‌سازد. ریچارد ان.هاس رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا اذهان می‌دارد: احتمال این وجود دارد که فشارهای اقتصادی فشار ناشی از تحریم‌ها باعث شود تا برخی در ایران نگاه تازه‌ای به مذاکرات داشته باشند افزایش فشار اقتصادی ایرانی‌ها را به این نتیجه خواهد رساند که هزینه راهی که اکنون در پیش‌گرفته‌اند بسیار زیاد است بنابراین منطقی است که تغییر رفتار بدهند.

اکنون در مرحله حساس نگارش متن توافق نهایی ایران و کشورهای 5+1 و در حالی که بسیاری از تهدید ها علیه ایران به بهانه امتیازخواهی آغاز شده است سخنان محکم و دو اندیشانه دیروز رهبری بزرگوار در حقیقت موازنه قدرت را به نفع مذاکره کنندگان ایرانی تغییر خواهد داد و به آنان این اعتماد به نفس را خواهد داد تا با دست برتر در مذاکرات حاضر شوند و برای آن عده از کسانی که هنوز فکر می کنند می توان به آمریکا خوشبین بود و دل به دست های مخملین آمریکا بست این بدعهدی آمریکایی ها به خوبی رو شد . آینده ثابت خواهد کرد که پیش بینی امام امت که این مذاکرات به نتیجه نمی رسد چقدر درست خواهد بود .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل