کد خبر: ۹۵۴۵
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تیم مذاکره کننده در آستانه شکست کامل مذاکرات است
مسائلی که در روزهای آینده هم ممکن است به شکل های دیگر ادامه پیدا کند سناریوی بهم پیوسته ای است که برای مقصر جلوه دادن منتقدان داخلی جهت شکست مذاکرات و نرفتن دولت زیر بار بار پذیرش مسئولیت شکست احتمالی در دستور کار است . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی : دور جدید مذاکرات عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه کشورمان با طرف های 5+1 و معاونان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین آغاز شده است اما در حالی که 10 تیرماه زمان نهایی اعلام شده برای ارائه متن نهایی توافقات اعلام شده است اما ظاهرا این زمان باز هم برای چندمین بار تمدید خواهد شد و توافق نهایی به ماه های آینده تری موکول خواهد شد . در این میان نکته ای که بسیار مهم به نظر می رسد این است که با تهدید های غربی ها و جدیت نظام در ندادن برخی امتیازاتی که تیم مذاکره کننده در برابر آنها موضع جدی نداشتند بوی شکست مذاکرات به خوبی به مشام می رسد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس پس از سخنان جدی امام خامنه ای در دانشگاه امام حسین (ع) مبنی بر لزوم عدم بازرسی تحت هر عنوانی از مراکز نظامی جمهوری اسلامی و عدم اجازه معظم له در خصوص مصاحبه با دانشمندان هسته ای مسیر مذاکرات در روند جدیدی قرار گرفته است و بر بسیاری از مردم آشکار شد که تیم مذاکره کننده کشورمان در برخی موارد وادادگی های عجیبی به نام پذیرش پروتکل های بین المللی نظیر پروتکل الحاقی انجام داده اند و حالا با هشدار صریح امام امت در موضع جبران ضعف های خود و پوشاندن آنها در محافل عمومی بر آمده اند .

بسیاری از افرادی که در روزهای گذشته از میزان عصبانیت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی در برابر نماینده تهران متعجب بودند و به دنبال تحلیل های رفتاری برای این حرکت مرد خندان دیپلماسی می گشتند از این موضوع غافل شده اند که در تفکر دیپلماسی دولت به دلیل اقدامات ضعیف دو سال گذشته و گره زدن همه کارها به نتیجه مذاکرات هسته ای مذاکره به هر شرطی باید به سرانجام برسد و در این راه ظریف از شیوه های برای موفقیت خود و تیمش برای برد تبلیغاتی دولت استفاده می کند . از سوی دیگر عصبانیت امروز ظریف در شرایطی صورت می گیرد که حضرت آقا با یک دستور صریح جلوی اقداماتی که امنیت ملی و منافع کشور را آشکارا زیر سوال می برد جلوگیری کرده است چرا که قرار نیست امتیاز دادن برای رسیدن به توافق در هر سطحی و به هر خفتی صورت پذیرد .

اکنون در طول همه سال های مذاکرات هسته ای بیشترین تهدید و ارعاب کشورهای غربی علیه کشورمان در حالی صورت می گیرد که تیم مذاکره کننده حاضر شده است در برابر برخی عقب نشینی ها به توافق دست پیدا کند اما برای اولین بار در طول انقلاب اسلامی رژیم جعلی صهیونیست ما را تهدید به استفاده از بمب اتم کرده است و آمریکا هم در پی تسلیح کشورهای عرب منطقه برای مقابله با ایران هسته ای است . نشانه هایی که این روزها در حاشیه های مذاکرات و اظهار نظر های مقام های آمریکایی می گذرد این موضوع را بر همگان آشکار کرده است که نشانه های شکست در مذاکرات به خوبی خود را آشکار کرده است چرا که با هر گام عقب نشینی ایران برای اعتماد سازی طرف غربی احساس کرده است که باید چند گام برای تضعیف توان علمی و دفاعی بردارد و وارد شکستن خطوط قرمز حاکمیتی شود که به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست .

تیم مذاکره کننده که در برابر منطق های محکم داخلی چاره ای جز تمکین ندارد و دو شب گذشته عباس عراقچی به صراحت به برخی از اشتباهات تیم اشاره کرد ، اکنون دریافته است که درصد شکست مذاکرات به زیاده خواهی و بدعهدی غربی ها بیش از پیروزی در آن است و در این شرایط همه سرمایه گذاری دولتی که به جای توان داخلی دل به نتیجه مذاکرات بسته بود از بین می رود . به همین جهت برای این کار بهتر است مقصر مناسبی پیدا شود تا تقصیرها به گردن او انداخته شود . به نظر می رسد مسائلی مانند دعوای ظریف و کوچک زاده در مجلس و یا اتهام ظریف به دولت سابق در خصوص ماجرای مصاحبه دانشمندان که با تکذیب دفتر احمدی نژاد و تهدید وزارت خارجه به شکایت روبرو شد و مسائلی که در روزهای آینده هم ممکن است به شکل های دیگر ادامه پیدا کند سناریوی بهم پیوسته ای است که برای مقصر جلوه دادن منتقدان داخلی جهت شکست مذاکرات و نرفتن دولت زیر بار بار پذیرش مسئولیت شکست احتمالی در دستور کار است .

همه رسانه های داخلی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و آحاد مردم باید با هوشمندی و ظرافت مانع از این شوند که برخی از افرادی که اکنون می خواهند پرتقال فروش را پیداکنند بتوانند از موضع گیری های منتقدان سواستفاده کنند و یا آنها را وادار به واکنش های عصبی و پاسخ های جانبدارانه کنند . باید با انتقاد هوشمندانه فرصت برگرداندن فلش شکست دولت به طرف منتقدان را از تیم مذاکره کننده گرفت .

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
اگر بیاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
1
3
اگر مذاکرات به طرف شکست هم کشیده شود خود حضرت آقا حواسشان هست نگران نشوید برادرای دلواپس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
حضرت علی هم میدونستن ابو موسی اشعری کلا تعطیله ولی مجبورش کردن که قبول کنه اون برای مذاکره بره
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل