کد خبر: ۹۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
صدای صاحبان تحریم از تحریم گسترده روسیه در آمد
اما در طرف دیگر این اتحادیه اروپا بود که رگ حیات و شریانش به شدت به گاز روسیه و به بسیاری از صادرات های متنوع این کشور وابسته بود و اکنون این تحریم همه جانبه می توانست تبعات جبران ناپذیری را برای کشورهای اروپایی به همراه داشته باشد . . .

آرمان پرس – گروه بین الملل: در حالی که اتحادیه اروپا به عنوان بزرگ ترین مجمع تحریم کننده سایر کشورهای جهان همواره از موضع و ابزار تحریم برای فشار بر ملت ها استفاده می کند این بار ظاهرا خود گرفتار این دام شده است و پس از تحریم های سخت گیرانه مسکو اکنون به ستوه آمده است . در همین راستا فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهار نظری تاکید کرده است که تحریم های اعمال شده از سوی کشور روسیه بسیار ناعادلانه و غیر منصفانه است .

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس موگرینی در بیانیه‌ای گفت: تحریم‌ مسافرت برخی اعضای اتحادیه اروپا به روسیه از سوی مسکو غیرمنصفانه است.موگرینی این اقدام روسیه را بدون توضیح و شفاف‌سازی، خودکامه و ناعادلانه توصیف کرد. روز گذشته منبعی در وزارت خارجه روسیه اعلام کرد سفارت‌خانه‌های کشورهای عضو اتحادیه‌اروپا لیستی از سوی مسکو دریافت کردند که در آن نام برخی سیاسیون، دیپلمات‌ها و متخصصان نظامی در کشورهای اتحادیه اروپا وجود داردکه از ورود به روسیه منع شدند.در این لیست نام 89 شهروند عضو اتحادیه اروپا از کشورهای هلند، انگلیس، سوئد، استونی، آلمان، لیتوانی، لیتونی و رومانی وجود دارد.

از تابستان سال گذشته میلادی و پس از آنکه رابطه روس ها و غرب به دلیل موضوع اکراین به سردی گرایید مباحث دیپلماتیک و اقتصادی بین دو گروه هر روز تیره و تار تر می شود . البته در این مسیر این اتحادیه اروپا بود که برای اولین بار با طرح مساله حمایت روسیه از جدایی طلبان اکراینی و رواج اتهامات گسترده علیه مسکو در محیط بین الملل و همچنین تصویب طرح های تحریمی گسترده علیه این کشور تلاش کرد تا جایی که می تواند کرملین را تحت فشار بگذارد . اوایل موضوع تصویب تحریم ها هم به ظاهخر اروپا توانسته بود تاثیر لازم را بگذارد و در نظر داشت این تحریم ها را هم روز به روز افزایش دهد اما با اقدام به جا و قاطعانه پوتین در تحریم همه جانبه اتحادیه اروپا نقشه غربی ها نقش بر آب شد .

اروپایی ها که همواره از ابزار تحریم به عنوان یک گزینه خوب فشار در روابط دیپلماتیک استفاده می کردند این بار درگیر تحریم از سوی کشوری شدند که ارتباطات بسیاری خوبی در سطح آسیا ، آفریقا و حتی آمریکای لاتین دارد و به دلیل وسعت سرزمینی زیاد و همچنین منابع غنی و گسترده هیچ گاه به بسیاری از  موارد تحریم ها نیاز پیدا نمی کند . اما در طرف دیگر این اتحادیه اروپا بود که رگ حیات و شریانش به شدت به گاز روسیه و به بسیاری از صادرات های متنوع این کشور وابسته بود و اکنون این تحریم همه جانبه می توانست تبعات جبران ناپذیری را برای کشورهای اروپایی به همراه داشته باشد .

همچنین بحران اقتصادی گسترده ای که هنوز از چهره اروپا محو نشده است و بسیاری از کشورهای این حوزه را مجاب کرده است که به خروج از اتحادیه و استفاده از پول های ملی به جای یورو فکر کنند ، بحران تحریم روسیه را تاثیر گذار تر کرد . حال اقدام جدید روسیه در تحریم شخصیت های اروپایی مبنی بر عدم ورود به روسیه هم کار را تا جایی رساند که بلند پایه ترین مقام خارجی اروپا لب به سخن گشود و رسما به این روند اعتراض کرد .

فدریکا موگرینی باید بداند تحریم گسترده روسیه که امروز اروپا را در بخش های مختلفی قفل کرده است ناشی از روند غلط و رفتاری است که خود اروپا در قبال بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران دارد . اقدام روسیه می تواند زمینه سازی یادآوری این تذکر به اروپایی ها باشد که اگر تحریم بد است در مقابل همه کشورهای دنیا بد است . اکنون صاحبان و مخترعان تحریم که خود گرفتار تحریمی بزرگ شده اند باید بدانند از رهگذر این فشار روسیه باید به اصلاح رفتار دیپلماتیک خود بپردازند و گر نه در آینده ای نزدیک باید منتظر اقدام های مشابه ازسوی کشورهای دیگر جهان در تحریم اروپا باشند .فآفریقا و حتی آمریکای لاتین دارد و به همین جهت آ

نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ثرایی مقدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
0
0
باید می نوشتید خیاط تو کوزه افتاد
اسماعیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
1
0
واقعا دم روسیه گرم .اگر روسیه ببتونه یه حرکت در کمک ارتش سوریه بکنه که ایول داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
0
1
آقایون تندروی کار خوبی نیست
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل