آرمان پرس بررسی می کند:
حذف تحریم های ایران مخل امنیت ملی آمریکاست

آرمان پرس – گروه سیاسی: چرا امام امت مصرند بر حذف کامل و یکباره تحریم ها؟ چرا آمریکا اصرار دارد بر حذف تدریجی تحریم ها؟ اگر قرار است تحریم های ایران حذف شود چرا نباید به یکباره حذف شوند؟ مگر در صورت حذف کامل و یکباره تحریم های ایران چه اتفاقی می افتد که امریکا از آن می هراسد؟ این ها سوالاتی است که در چند ماه اخیر افکار عمومی را به خود مشغول ساخته است.

نکته بسیار مهمی که در تحریم های علیه ایران وجود دارد این است که این تحریم ها مانند قطعات یک پازل به گونه ای طراحی شده است که یکدیگر را پوشش می دهند و با کمی دقت متوجه می شویم که حذف تحریم ها اگر به شکل پراکنده ، تدریجی و تنها در برخی حوزه ها اعمال شوند به دلیل همپوشانی آن با سایر حوزه ها و تسری تبعات تحریم های باقی مانده به تحریم های حذف شده، با عدم حذف تحریم در آن حوزه هیچ تفاوتی ندارند. این موضوع، زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که طرف مقابل ایران، آمریکایی هست که با ظرفیت های فراوانی که در دنیا دارد به راحتی می تواند تأثیرات حذف تکه تکه تحریم ها را برای ایران به صفر برساند.ظرفیت های فراوانی متاثر از لابی سنترهایی مانند بیلدربرگ و دائوس. موضوعی که نمونه آن در حذف تحریم های صنعت خودرو در توافق ژنو مشاهده شد – حذف این تحریم بود که به دلیل باقی ماندن تحریم های مالی،بانکی بی اثر شد - به همین دلیل است که امام امت نیز بارها و به کرات برداشته شدن همه تحریم ها - و نه بخشی از آن – را در روز توافق و آنی جزو خطوط قرمز اصلی مذاکرات دانسته اند.

قدرتمند شدن ایران در صورت حذف کامل و یکباره تحریم هایش و تحت تاثیر نفوذی چند لایه در بین برخی کشورهای حتی بعضا قدرتمند بر هیچ کسی پوشیده نیست. این موضوع به قدری شفاف است که نشریه فارین پالیسی از  آن به عنوان "انقلاب جدید" در ایران یاد می کند.

در واقع نیز همین طور است و دورنمای پایان یافتن تحریم هایی که اقتصاد کشور را هدف قرار داده است نشان می دهد که این مسأله به نوعی یک انقلاب اقتصادی را در کشور پدید خواهد آورد؛ انقلابی که مطمئناً برای غرب بسیار خطرناکتر از انقلاب 57 خواهد بود. انقلاب اقتصادی در ایران اولا رضایتمندی داخل را از حاکمیت به همراه خواهد داشت و ثانیا به واسطه سرمایه گذاری خارجی ایران و جذب سرمایه گذاران خارجی در ایران، اهداف عالیه جمهوری اسلامی یعنی آرمان های انقلاب 57 با سرعت بیشتری به گوش جهانیان خواهد رسید و از پس آن نابودی منطقی و سیاست های آمریکا را به همراه خواهد داشت.

اشاره به برخی ابعاد پایان تحریم ها :

آشفتگی در بازار نفت

ایران به عنوان یکی از اعضای کشورهای صادر کننده‌ی نفت (اوپک) در بین 5 کشور تولید کننده‌ی نفت خام جهان شناخته شده است. این موقعیت سبب شده است که تحولات ایران همواره در بازار نفت و به تبع آن اقتصاد جهانی تأثیر بسزایی داشته باشد.

پس از سال 2012 با اعمال تحریم های نفتی از سوی قدرت های غربی میزان صادرات نفت ایران با کاهش چشمگیری روبه رو شد ( از 2/5 میلیون بشکه در روز به /1 میلیون بشکه در روز ) و انتظار می رود که برداشته شدن این تحریم ها نیز بتواند تأثیر بسزایی در بازار نفت داشته باشند. هرچند که بسیاری از کارشناسان معتقدند که ایران از آن زمان تا کنون بسیاری از این تحریم ها را دور زده و با فروش نفت خود با روش های مخفیانه توانسته است تأثیر این تحریم ها را بی اثر نماید، اما برداشتن یکباره تحریم ها مطمئنا ایران را به تعیین کننده مطلق قیمت نفت تبدیل خواهد کرد، چرا که هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که ایران چه حجمی از نفت را وارد بازار خواهد کرد.

در آن صورت دیگر عربستان یکه تاز عرصه نفت در خاورمیانه و تعیین کننده نهایی قیمت آن نخواهد بود و دیگر اسرائیل نمی تواند از عربستان به عنوان یکی از دو ستون تثبیت سیاست های خود نام ببرد. با کاهش عمق نفوذ اسرائیل و آمریکا در عربستان با هدف اهرم فشار بودن بهای نفت اما حتی بیداری اسلامی در منطقه با رهبری ایران نیز سرعتی تصاعدی پیدا خواهد کرد. به عبارت دیگر حذف تحریم های نفتی ایران یعنی حذف دست های آمریکا در منطقه و بلندتر شدن دستان ایران در مبارزه با آمریکا. فلذا به نظر نمیرسد آمریکا با دست خود، دست خود را کوتاه کند.

گاز ایران مناسب ترین گزینه بعد از روسیه

روسیه در حال حاضر بزرگترین عرضه کننده گاز طبیعی به کشور های اروپایی است و بخش زیادی از گاز صادراتی روسیه از طریق خطوط لوله ای که از خاک اوکراین می گذرد به اروپا می رسد. این وابستگی شدید اروپا به گاز روسیه سبب شده است که روسیه در بسیاری از مسائل جهانی از این موضوع در پیشبرد اهداف خود استفاده کرده و کشورهای اروپایی را تحت فشار بگذارد. از همین رو کشورهای اروپایی مدت هاست که به دنبال یافتن گزینه مناسبی برای جایگزینی با روسیه هستند اما تنها گزینه ای که برای آنها وجود دارد جمهوری اسلامی ایران است که با ذخایر غنی گاز خود می تواند به راحتی این مسأله را برای اروپایی ها حل نماید که البته متضمن نفوذ بیشتر ایران در اروپا خواهد شد. از این سو روسیه نیز که به تسلط ایران به گاز اروپا در صورت حذف تحریم ها اشراف دارد هرگز پای حذف تحریم های ایران نخواهد ایستاد. البته آمریکا هم به خوبی می داند که ایران در صورت حذف تحریم ها و نفوذی گازی در اروپا، برگ برنده ای تازه پیدا خواهد کرد برای ایجاد توازن بین آمریکا و روسیه. در عوض امتیاز ندادن گاز به اروپا می تواند امتیازات بی نظیری از روسیته در شورای امنیت بگیرد که این خود امنیت روانی امریکا را در همین مرحله از بازی های مذاکرات برهم خواهد زد.

لازم به ذکر است که اروپایی ها خوب می دانند که ایران هیچگاه نمی تواند یک گزینه دائمی برای آنها باشد، اما در شرایط کنونی بهترین گزینه – هر چند میان مدت – برای خارج شدن از فشار های روسیه خواهد بود.

اما نکته ای که مد نظر این است که این اتفاق – که تنها با برداشتن تحریم ها امکان پذیر می شود - نیازمند میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری، تعمیر و سرویسِ اساسی بخش انرژی ایران، و نیز اجرای یک برنامه‌ی جامعِ ساخت‌وساز زیربناهای موردنیاز به منظور وصل کردن میدان‌های گازی ایران به بازارِ اروپا در هزاران مایل آن‌طرف‌تر است. اما در صورت حذف تحریم ها و ایجاد عمق استراتژیک بین ایران و اروپا، چه آینده ای را برای امریکا در حوزه اروپا خواهد ساخت؟ این همان چیزی است که هم اکنون آمریکا از تبعات حذف تحریم های ایران می هراسد.

اولا اروپا در سه دهه گذشته به آمریکا و متحدانش ثابت کرده است که تنها دلیل قوام ارتباط و اتحاد آنها منافع ملی از رهگذر مادیات است. لذا بهرمنده تر شدن اروپا از لحاظ اقتصادی - رفاهی و افزایش ثروت آنان از راه دوستی و ارتباطی با ایران از مسائلی چون گاز ارزانتر، آمریکا به وحشت خواهد انداخت که دیگر ضمانتی برای حمایت های بی شائبه از سیاست های امریکا توسط اروپا وجود نخواهد داشت و این احتمال حتما بحرانی احتمالی را در تئوری بازی های سیاستمداران آمریکا در بر خواهد داشت. بحرانی که حل و فصل آن از طرف آمریکا شاید به دلیل محال بودن پوشش نیاز گاز، محال باشد یا بواسطه دیگر کشورهای دورتر با هزینه های نجومی قابل جبران باشد. از این رو حذف تحریم های گازی یا سرمایه گذاری در این امور قطعا امنیت ملی آمریکا را به مخاطره خواهد انداخت و ابعد است که کنگره آمریکا گامی فاحش بر خلاف منافع ملی آمریکا بر دارد.

موقعیت ژئواستراتژیک ایران برای چین در جاده ابریشم

اگرچه تا مدت ها، چین بزرگترین مصرف کننده نفت ایران بود، اما تحریم های بین المللی اخیرا ایران را از جایگاه سوم به جایگاه ششمین تأمین کننده نفت چین تنزل داده است . این در حالی است که ایران همچنان محبوب ترین گزینه برای تجارت نفت با چین برای این کشور است چرا که تمامی تولیدکنندگان اصلی نفت در خلیج فارس شرکای آمریکا محسوب می شوند.

همچنین از نگاه چین، ایران عنصر مرکزی در کمربند اقتصادی جاده ابریشم محسوب می شود که می تواند گسترش نفوذ پکن را از طریق آسیای مرکزی به خلیج فارس و اروپا برساند.

چینی ها همواره به دنبال این بوده اند که برای بی اثر کردن تحریم های دریایی، مسیرهای جایگزین انتقال انرژی را به صورت زمینی ایجاد کنند . از نگاه چین ، ارزش ژئواستراتژیک ایران بدلیل موقعیت این کشور بعنوان یکی از دو پل زمینی چین به غرب، افزایش یافته است. پل ارتباطی دیگر، ساحل شمالی دریای خزر از طریق قزاقستان و جنوب غرب روسیه نزدیک به منطقه قفقاز است، اما ایران مسلما مسیر مهمتری محسوب می شود، چراکه خلیج فارس را به اروپا متصل می کند. باتوجه به این موقعیت، ایران برای پکن بیش از اندازه بازار داخلی و یا نقش آن بعنوان تأمین کننده انرژی، حائز اهمیت است.

با حذف تحریم ها، چین بدون شک حضور خود را در اقتصاد ایران تقویت خواهد کرد و علاوه بر این عضویت ایران در سازمان شانگهای نیز هموار شده و این خود یک امتیاز بزرگ در جدال های بعدی آمریکا با ایران خواهد بود.

این موقعیت ها تنها بخشی از صدها مسأله ای است که جمهوری اسلامی ایران در صورت حذف تمامی تحریم ها به آنها خواهد رسید و البته باز هم تأکید می کنیم که اینها فقط در صورتی اتفاق خواهد افتاد که همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم تمامی تحریم ها به یکباره حذف گردد و حذف مقطعی و تکه تکه آنها نه تنها سودی برای ایران نخواهد داشت بلکه امکان سوء استفاده بیشتر غربی ها را نیز فراهم خواهد ساخت؛ چنانچه آنها هم اکنون نیز در اظهارات خود از هیچ تهدیدی علیه ایران اغماض نمی نمایند.

حال باید منتظر ماند و دید که غربی ها چه رویکردی را در قبال جمهوری اسلامی ایران اتخاذ خواهند نمود؛ در صورت که عدم حذف تحریم ها گزینه های زیادی مطرح خواهد شد که در این مجال فرصت پرداختن به آن نبود اما در صورت حذف تحریم ها با توجه به گزینه هایی که پیش روی ایران باز می شود و مطرح کردیم، به جرأت می توان گفت که ایران که در حال حاضر در برنامه استراتژیک " آنی" ایالات متحده در منطقه نقش دشمن شماره یک را ایفا می کند مطمئناً در آینده ای نه چندان دور به بزرگترین دشمن استراتژیک غرب تبدیل خواهد شد که حتی بدون " بمب اتم " به مراتب خطرناکتر از روسیه و چین ظاهر خواهد شد که در این حالت امنیت ملی امریکا به خطر خواهد افتاد و کسانی که در داخل ایران به امید حذف تحریم ها شب تا صبح را پایکوبی می کنند باید بدانند که امریکا هرگز گامی علیه ثبات امنیت ملی خود بر نخواهد داشت.

افزایش ثروت ملی ایران و خطر صدور انقلاب اسلامی برای آمریکا

با حذف کامل و یکباره تحریم ها ، فرصت های بی نظیر اقتصادی نصیب ایران خواهد شد. در صورت حذف تحریم های نفتی ، گازی ، سرمایه گذاری خارجی و ... با توجه به موقعیت کم نظیر ایران از لحاظ بازار مصرف، منابع جهت تولید، دسترسی آسان به دریا و سپس بازارهای بین المللی و ...  ثروت ملی ایران در کوتاه ترین زمان ممکن به حدی افزایش پیدا خواهد کرد که شاید نسبت ان با وضع موجود غیر قابل تصور باشد. در آن حالت با اتکا به ثروتی که عائدی حذف تحریم های ایران است و از آنجایی که رسالت اصلی جمهوری اسلامی ایران، حفظ و بسط انقلاب اسلامی و آرمان هایش در سراسر جهان است حتما و بلاشک تمهیداتی در مسیر تبلیغ و ترویج انقلاب اسلامی اندیشیده خواهد شد. و از طرفی چون مهمترین مشخصه انقلاب اسلامی استکبار ستیزی است و تمام مسلمانان جهان مشخص ترین نماد استکبار را در جهان امریکا می دانند، بدون تردید انقلاب اسلامی با هدف زمین گیر کردن آمریکا و ایادی اش بواسطه جنگ نرم و غیره مترصد ضربه زدن به منافع آمریکا با اقتدار بیشتری نسبت به گذشته به دلیل وجود پول و سرمایه های کلان وارد میدان عمل خواهد شد. این قضیه بر هیچ کس پوشیده نیست که انقلاب اسلامی دشمن قسم خورده آمریکا و اسرائیل ست و تا نابودی کامل آمریکا و اسرائیل از پای نخواهد نشست.

* بسیارند نکاتی از این دست که پس از حذف کامل و یکباره تحریم های ایران، امنیت ملی آمریکا به خطر خواهد افتاد و در فرصت های بعدی آرمان پرس به آن خواهد پرداخت