اختصاصی آرمان پرس/ استاد حسن عباسی در لانه سابق جاسوسی:
با توافق هسته ای اختلافات ایران و آمریکا از سطح ایدئولوژیک به استراتژیک تقلیل پیدا می کند
آرمان پرس – گروه سیاسی: 
استاد حسن عباسی در کارگاه تخصصی تحلیل استراتژیک برجام که ظهر امروز در محل لانه سابق جاسوسی آمریکا برگزار شد حضور یافت.

با توافق هسته ای اختلافات ایران و آمریکا از سطح ایدئولوژیک به استراتژیک تقلیل پیدا می کند

وی در ابتدای این مراسم با اشاره به تحلیل های سیاسی گوناگونی که این روزها از متن توافق وین به عمل می آید گفت: لازم است که متخصصین فنی کشور در زمینه هسته ای به جای برگزاری نشست های سیاسی در این رابطه، اقدام به اجرای نشست های فنی و علمی نموده و مشخص کنند که طبق متن توافق قرار است چه بر سر برنامه هسته ای کشور می آید. وی همچنین با تأکید بر اهمیت این موضوع گفت: طبق آنچه متوجه شده ایم ایران حق شبیه سازی اتمی هم نخواهد داشت!استاد عباسی همچنین با اشاره به وعده های اقتصادی دولت تدبیر در انتخابات گفت : کلیدی که آقای روحانی به مردم معرفی میکرد کلید حل مشکلات اقتصادی نبود بلکه کلید بازگشت آمریکا به این کشور بود . 
وی همچنین تصریح کرد: اگر محوری ترین سیاست دولت در این مذاکرات اصل وابستگی نبود بدنبال مجوز واردات به هر قیمت نمی افتاد . غرب اگر می توانست مشکلات اقتصادی اروپا را حل میکرد.

با توافق هسته ای اختلافات ایران و آمریکا از سطح ایدئولوژیک به استراتژیک تقلیل پیدا می کند


وی در این مراسم با انتقاد نسبت به ترجمه ای که از متن تافق هسته ای توسط وزارت خارجه به عمل آمده گفت : در ترجمه متن اشتباهات فجیعی صورت گرفته است که از جمله مهمترین آنها عنوان «برجام» است که « برنامه جامع اقدام مشترک » معنا می شود و این در حالی است که لفظ انگلیسی این عنوان Program Joint comprehensive plan of action  به معنای طرح جامع مشترک اقدام بوده که در مفاهیم استراتژیک با عنوان ترجمه شده وزارت خارجه بسیار تفاوت داشته و باب سوء استفاده را از همین نقطه آغاز با می نماید.

استاد حسن عباسی با اشاره به صحبت های هاشمی رفسنجانی در مورد شکسته شدن تابوی مذاکره با آمریکا گفت : با توافق هسته ای اختلافات ایران و آمریکا از سطح ایدئولوژیک به استراتژیک تقلیل پیدا می کند.برای دانلود مقاله تحلیل استراتژیک برجام از استاد حسن عباسی روی لینک زیر کلیک نمایید : 


دانلود