نگارش تاریخی ترین سند بین المللی ایران آغاز شد
ظهور روح قاجارها در وین و نیویورک

آرمان پرس – گروه سیاسی : در حالی که بیش از دو هفته از رسیدن ایران و کشورهای 5+1 به یک بیانیه مشترک در لوزان سوئیس می گذرد معاونان وزرای خارجه درگیر مذاکرات با حضور در وین اتریش کار نگارش متن اصلی توافقات را آغاز کرده اند و این در حالی است که برخی طرف های خارجی با وجود اعلام قبلی رسیدن به تفاهم در همه نقاط ابهامی، هنوز از وجود مشکلات فراوان در راه رسیدن به توافقات سخن می گویند .

به گزارش خبرنگار ما سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده کشورمان در پایان سه روز مذاکره هسته ای در وین گفت:" کار روی نگارش متن را شروع کردیم و سه روز خیلی فشرده ابتدا روی چارچوب کاری که می خواهیم انجام دهیم بحث کردیم سپس بحث نگارش را از موضوع مشخص تحریم ها اغاز کردیم. با توجه به سوء تفاهماتی که در این مدت پیش امده بود، با توجه به اظهار ات ضد و نقیضی که از سوی طرف مقابل وجود داشت، اصرار ما این بود که باید حتما یک تصویر روشنی در این خصوص وجود داشته باشد، در خصوص بحث تحریم ها و لذا محور اصلی کار ما این بار تحریم ها بود و از بحث تحریم ها کار نگارش را شروع کردیم."

عراقچی همچنین افزود : "موضع ما کاملا مشخص است، توافقاتی که در ادوار گذشته بدست امده و در جلسه لوزان در قالب یک بیانیه مشترک منتشر شده کاملا روشن است.همه تحریم های اقتصادی و مالی در روز اجرای توافق باید لغو شود و برهمین اساس هم توافق صورت گرفته است و تلاش خواهیم کرد تا آن را مکتوب کنیم.البته مکتوب کردن با توجه به ابعاد بسیار مختلفی که بحث تحریم ها دارند، خیلی پیچیده و گسترده است. تلاش ما آن است که فضای مذاکرات را یک فضای سازنده نگه داریم و به اظهارات و بیاناتی که مخاطبان داخلی از سوی طرف مقابل دارند بیان می کنند و با توجه به مشکلاتی که بضا کشورها در داخل خود دارد بیان می شود به آنها توجه نکنیم و مذاکرات را در مسیر صحیح خود و با توجه به چارچوب ها و راه حل هایی که در لوزان بدست آمده،  ادامه دهیم.ان راه حل هایی که ما در لوزان داریم، راه حل هایی است که در طول تقربیا بیست روز گذشته در صحبت ها و مصاحبه های وزیر خارجه، دکتر صالحی و همچنین بنده داشتیم، کاملا باز شده و به اطلاع مردم رسیده است و در همان چارچوب سعی می کنیم که موارد را مکتوب بکنیم و به یک متن توافق برسیم."

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره دور بعدی مذاکرات گفت: "دور بعدی مذاکرات در حاشیه اجلاس بازنگری "ان.پی.تی" هفته آینده در نیویورک برگزار می شود ."

با شروع نگارش متن نهایی سندی که قرار است تا تیر ماه به عنوان سند نهایی 12 سال مذاکره ایران و کشورهای 5+1 مبنای عمل قرار بگیرد عملا یکی از مهم ترین مقاطع تاریخی حیات سیاست خارجی جمهوری اسلامی رقم می خورد . این موضوع از آن جایی مهم است که بدانیم علاوه بر مسئله تحریم های در این سند مسئله انرژی کشورمان به عنوان یکی از اصلی ترین زیر ساخت های توسعه و پیشرفت هر کشوری مورد اندازه گیری قرار می گیرد و از جهت بار روانی هم تاثیرات بسیار مهمی در اقتصاد ایران خواهد گذاشت . بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران سند نهایی این توافق را در کنار پذیرش قطعنامه 598 به عنوان یکی از اصلی ترین توافقات بین المللی جمهوری اسلامی پس از انقلاب می دانند .

البته از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم نوع مذاکرات تیم هسته ای جدید کشورمان  موافقان و مخالفان بسیاری داشته است اما نکته ای که بسیار مهم است این است که در این مقطع تاریخی کشور یک عزم ملی برای نگارش یک توافق خوب باید صورت بگیرد تا آیندگان در باره امروز کشور به قضاوت بد ننشینند . دولت الان نباید در جایگاه یک جناح سیاسی به پیش بری روند مذاکرات فکر کند بلکه باید بداند او اکنون نماینده ملتی با گرایش ها و سلایق مختلف است که آینده موضوع هسته ای به سرنوشت خود و فرزندانش بستگی دارد .

اکنون شاید این جمله که باید از تاریخ درس گرفت بیش تر از هر زمان دیگری به کار ما می آید تا مذاکره کنندگان ما با عبرت گرفتن از بد عهدی دشمنانی که در سابقه تاریخی معاهده های تاریخی با ایران هیچ گاه شفاف و درست عمل نکرده، نگذارند سرمایه ملی کشور به تاراج جملات و بیانیه ها برود . به قول طنازی الان روح شاهان قاجار به عنوان کسانی که بیشترین ضرر را به منافع ملی از قبال معاهدات بین المللی زده اند در وین و نیویورک حضور دارد تا ببیند مذاکره کنندگان فعلی چقدر در رعایت منافع ملی و سرنوشت کشوری که به قطع در طول یک دهه گذشته با همه جان و مالش و حتی دادن خون از سرنوشت علمی – اقتصادی و زیرساختی کشورش فاع کرده است ، جدی هستند .

مذاکره کنندگانی که در طول یک سال و نیم گذشته ترجیح دادن به جای صداقت با مردم راه محرمانه را در پیش بگیرند و حتی در برابر خواست صریح امام جامعه هم حاضر نشدند محتوای مذاکرات را در قالب یک فکت شیت ساده منتشر کنند حالا در نگارش سند نهایی باید همه نگاه های یک ایران 80 میلیونی را در نظر بگیرند نه اینکه صرفا موضوعاتی را که خود فکر می کنند صحیح است . باید منتظر ماند و دید روزهای آینده چه قضاوتی را برای سرنوشت کشور رقم می زند .