هشدار ایران به دولت انگلیس
موسوی درباره نفتکش حامل نفت ایران که توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شد عنوان کرد: اقدامات سیاسی و حقوقی ما به جد در حال پیگیری است. دو بار سفیر انگلیس را خواستی، با برخی دیپلمات های اروپایی مشورت کردیم و هرگونه اسناد و مدارک را به دوستانی که قضیه را پیگیری حقوقی می کنند ارائه دادیم و وکیلی هم در این زمینه گرفته شده است.

وی درباره مقصد سفر این نفتکش هم بیان کرد: از مقصد سفر اطلاع ندارم، ولی آنچه که در رسانه ها عنوان شد مبنی بر اینکه مقصد آن بندری در سوریه بود، چنین بوده است. این یک سوپرتانکر است و هیچ یک از بنادر سوریه گنجایش پهلوگیری آن را نداشته است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: کماکان از دولت انگلیس می خواهیم حتما و با قید فوریت و اسناد و شواهد ارائه شده از ایران این کشتی را رفع توقیف کند و به مسیرش ادامه دهد و این راهزنی و دزدی دریایی و عملی که منجر به افزایش تنش می شود را نمی پذیریم و توصیه های لازم را هم دادیم. 

وی درباره حضور آمریکا در مذاکرات گفت: مذاکره به آن معنایی که فکر می کنید و برخی مطرح می کنند نیست مذاکرات ما در چارچوب برجام ادامه داشته است و بیشتر برای نحوه اجرای برجام و موضوع جدیدی نیست که بخواهیم درباره برجام صحبت کنیم. برجام پرونده ای است که خاتمه یافته است و کلمه ای به آن اضافه و کم نمی شود و هر کسی بخواهد اجرا کند همین برجام فعلی است.

موسوی ادامه داد: اینکه دولت ها با حسن نیت تلاش می کنند ایران به تعهداتش عمل کند قدرانی می کنیم، ولی این کار را باید زودتر با کشورهایی که از تعهداتشان تخلف کردند صورت می دادند، زمانی آمریکا از برجام خارج شد می توانستند اعتراض کنند و جلوی این کار را بگیرند و زمانی ایران اعلام کرد می خواهد از حق خود استفاده کند در جلسات و با بیانیه های محکمی که دادند از ایران خواهش کردند ایران در برجام بماند و 11 تعهد متقبل شدند بنابراین اگر مذاکره ای است در خصوص اجرای تعهدات آنهاست و آمریکایی ها اگر خواهان بازگشت به برجام هستند لازمه اش این است که حتما و فورا دست از جنگ و فشار اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران برگردند و تعهداتشان را اجرا کنند و در کمیسیون مشترک برجام گوشه ای بنشینند.

وی از اینکه مذاکراتی قرار است 24 تیر برگزار شود ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: ما اطلاعی نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ایران حق دارد به بی عملی اروپایی ها واکنش نشان دهد و واکنش آن منطقی، حقوقی و براساس بندهای 26 و 36 است و آنها را در جایگاهی نمی دانیم که با توجه به بی تعهدی آنها بخواهند ابراز نگرانی کنند اگر می خواستند باید پیش از این اقدامات ابراز نگرانی می کردند و جلوی اقدامات آمریکا را بگیرند.

وی درباره اظهارات سردار جلالی رئیس پدافند غیرعامل مبنی بر اینکه از ابتدای اردیبهشت تا پایان خرداد ماه بیش از 60 تیم دیپلماتیک به عنوان واسطه به ایران سفر کرده اند، گفت: ما پنجره و در دیپلماسی را باز گذاشتیم و سفرهای متعددی که به کشور شده را تأیید می کنیم ولی تا آنجایی که وزارت خارجه مطلع است این تعداد نبوده است و هیأت هایی که آمدند شاید به انگشت های یک دست هم نمی رسیده است. این سفرهای با حسن نیتی است و معتقدیم کشورهای مختلف با حسن نیت می خواهند کاهش تنش داشته باشیم و ما هم علت این تنش و شرایط را برای آنها توضیح می دهیم و آنها هم نکاتی را مطرح می کنند و همچنان در دیپلماسی به روی همگان باز است و ایران قاطعانه به کشور، مردم و حقوق ملت متعهد است و از آن کوتاه نمی آید. 

وی خاطرنشان کرد: مذاکره ای قرار نیست انجام شود اگر قرار باشد درباره اجرای برجام است و اینکه آنها چگونه می توانند ایران را قانع کنند در برجام بماند و به شرایط پیش برگردد.

وی درباره مذاکره با آمریکا و حضورش در مذاکرات ایران و 1+4 گفت: این بستگی به آمریکا دارد ما فرش قرمز برای آمریکایی ها پهن نمی کنیم و اگر به تعهداتش برگردد می تواند گام مثبت تلقی شود. 

موسوی بیان کرد: ما اقدام تقابلی و کاهشی خود را در برجام شروع کردیم و اعلام کردیم بین حقوق و تکالیف ایران در برجام با خروج آمریکا از برجام و بی عملی سایر طرف های باقیمانده به ویژه اروپایی ها تناسبی ندارد و تصمیم ما براساس تصمیم کلیت نظام  وبراساس منافع و امنیت ملی و چارچوب های نظام انجام می شود و وزارت خارجه تابع نظرات نظام است. 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره درصد غنی سازی عنوان کرد: ما براساس نیازمان اقدام به غنی سازی می کنیم. 

موسوی در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: ایران یک بازیگر فعال و مهم در منطقه است که دنبال صلح و ثبات در منطقه است که یکی از مهمترین کانون های بی ثباتی می تواند افغانستان باشد و داعش را به آنجا کوچ دادند و یک خطر برای ماست. 

وی به گروه ها و مقاماتی که فعلا با گروه های مختلف در افغانستان مذاکره می کنند هشدار داد و گفت: ایران به عنوان کشور دوست و برادر با حسن نیت و تمام توان در کنار دولت و ملت افغانستان است.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی بیان کرد: گام سوم را بعد از 60 روز برمی داریم و هنوز هم در حال بررسی هستیم و اگر کشورهای باقیمانده به ویژه اروپایی ها به تعهداتشان عمل جدی نکنند و گفتار درمانی باشد گام سوم ایران محکم تر و قاطع تر خواهد بود.

*مسئول حفظ امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و خلیج فارس، جمهوری اسلامی ایران است 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی تأکید کرد: مسئول حفظ امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و خلیج فارس، جمهوری اسلامی ایران است و این جا منطقه و خلیج ماست و براساس وظیفه قانونی خود امنیت این منطقه را تضمین می کنیم و کشورهایی که هزاران کیلومتر آن طرفتر ادعا می کنند امنیت منطقه و کشتیرانی را تضمین کنند حرف اضافی است.