در نشست خبری مسئولان بسیج دانشجویی تعدادی از دانشگاه‌های تهران مطرح شد:
ایجاد باشگاه تحریمی ها ضروری است
حسنی مسئول بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهید مطهری در این نشست گفت: مذاکراتی که از سال‌ها قبل بین ایران و شش کشور در جریان بود اساسا دو هدف عمده از سوی ایران داشت، اول به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران، دوم برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه علیه کشور که هدف اول در جریان مذاکرات آلماتی در دولت دهم محقق شد، اما هدف دوم به مذاکرات دولت یازدهم رسید.

وی افزود: دولت یازدهم که اساسا با شعار‌هایی نظیر تعامل با جهان، چرخیدن همزمان چرخ سانتریفیوژ و چرخ زندگی مردم روی کار آمده بود و قول داده بود طی یک برنامه ۱۰۰ روزه تحولات بنیادین در معیشت مردم ایجاد کند، تمام همت خود را صرف رسیدن به توافق با شش کشور به هر قیمت کرد تا از این طریق به تحول ۱۰۰ روزه جامه عما بپوشاند.

مسئول بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهید مطهری گفت: در ۳ آذر ۹۲ اولین توافق به صورت موفق در ژنو بین طرفین انجام پذیرفت، حدود ۱۸ ماه بعد تمام رسانه‌های جهان خبری مبنی بر امضای برجام را با آب و‌تاب منتشر کردند، توافقی که بار‌ها و به انحا مختلف از مسئولین متعدد بیان شد که تمامی تحریم‌ها در روز اول به صورت یکجا لغو خواهد شد.

حسنی تصریح کرد: روز ۲۳ تیر که روز امضای برجام بود در تقویم کشور به عنوان روز گفتگو و تعامل سازنده با دنیا، ثبت شد که جا دارد الان به عنوان روز عبرت تغییر کند.

وی بیان کرد: طبق توافق روز ۲۶ دی روز اجرای برجام بود، اما ایران تمامی تعهدات حتی فراتعهدات خود را تا قبل از این تاریخ انجام داده بود.

مسئول بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهید مطهری گفت: در روز اجرا وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حاضر است تعهدات خود در برجام مبنی بر رفع تحریم‌های موردتوافق را انجام دهد به شرطی که مطمئن شود سایر افراد تحریمی از برداشته شدن تحریم‌ها منتفع نمی‌شوند و برای این اطمینان خاطر ایران باید به FATF بپیوندد با این وجود برجام بی فرجامی که ادعا می‌شد تمامی تحریم‌ها را برداشته است نه تنها این کارکرد را نداشت بلکه اکنون در حال تبدیل شدن به ابزار خودتحریمی بود

حسنی اضافه کرد: در مسئله تحریم‌ها اصلی‌ترین تحریم‌ها در حوزه نفتی و بانکی‌بود که توسط سه وزارتخانه آمریکا هدایت می‌شد که در این میان کارکرد وزارت خزانه داری آمریکا ایجاد شفافیت برای اثر بخشی بهتر تحریم‌ها علیه تحریم شوندگان بود، و کارکرد FATF دقیقا همان کارکرد وزارت خزانه داری آمریکا بود.

وی افزود: پس از کش و قوس‌های فراوان بر سر FATF و اجرای توصیه‌های آن، آمریکا در ۱۸ اردیبهشت ماه با بی منطقی تمام و در سایه حماقت و خیانت برخی لیبرال‌های غرب زده داخلی با پرداخت کمترین هزینه از برجام خارج شد و کنوانسیون‌های پالرمو و CFT از دستور کار مجمع‌خارج شد البته انتظار این بود که این لوایح رد شوند.

مسئول بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهید مطهری گفت: پس از خروج آمریکا از برجام و تحریم مجدد ایران، سه کشور اروپایی برای جبران خروج آمریکا از برجام بسته پیشنهادی بنام اینستکس را مطرح کردند که بیشتر شبیه یک شوخی تلخ است چراکه: اولا بنا نیست هیچ تحریم بانکی دور زده شود یا بی اثر شود بلکه هدف اجرای دقیق آنهاست ثانیا طبق تمام قوانین بین المللی تحریم غذا و دارو ممنوع است و چیزی که در قبال صدور نفت ما به کشور‌های مستثنا از تحریم می‌فروشیم تبدیل به غذا می‌شود و به ما برگشت داده می‌شود

حسنی افزود:کدام عقل سلیمی می‌پذیرد پول خود را که با زحمت فراوان به دست آورده است به چند جانی بسپارد و آن‌ها هر غذایی که صلاح دانستند از محصولات درجه‌چند خود به او بدهند.

وی گفت: اروپا به عنوان متحد سنتی و برادر کوچکتر همیشه در کنار آمریکا بوده است و فقط گاهی نقشش عوض شده است این حماقت محض شایدم خیانت محض است که بگوییم اروپا در برابر آمریکا می‌ایستد با این تفاسیر اینستکس تکمیل کننده فشار‌های اقتصادی و دریچه‌ای برای کشاندن ایران به برجام‌های ۲، ۳، ۴ و ۵ است؛ اما متاسفانه عده‌ای پس از بار‌ها تجربه ناموفق از مذاکره با مستکبرین که طی هر کدام از آن‌ها هزینه‌های گزافی به ملت و دولت اسلامی تحمیل کرده اند باز هم اصرار دارند به جای پرداختن به ظرفیت‌های داخلی گدایی غرب را کنند و مجددا خسارت‌های محضی را به کشور تحمیل کنند

وی افزود: تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر دشمنان زورگو، تکیه بر توانمندی و ظرفیت‌های داخلی و ارتباط با کشور‌های غیر مستکبر است. دولت آقای روحانی پس از برجام به خیال اینکه بازی برد-برد با غرب انجام داده، دوستان چینی را که در دوره قبلی تحریم‌ها به تجارت با ایران ادامه داده و جریمه‌های فراوان پرداختند، رنجانده و آزرده است. احیای روابط با چینی‌ها و حتی کشور‌های تحریم شده و ایجاد باشگاه تحریمی‌ها و کانال واقعی مالی برای خنثی‌سازی تحریم آمریکا، مخصوصا در شرایطی مشکلات و تنش آمریکا با بعضی کشور‌ها شدت گرفته است، ممکن است. اما باید منتظر ماند و دید که دولت تدبیر همچنان چشم امید به اروپایی‌ها دارد یا دست همکاری استراتژیک به شرق می‌دهد.

حسنی اظهار کرد: بعد از ۶ سال توافق برجام، درحالیکه همه‌ی اتحادیه اروپا و آمریکا با آن همه اعضا و قوت و وعده و وعید که پشت برجام بود هیچ نتیجه‌ای عاید ایران نشده است و حتی کار به جایی رسیده که جناب آقای ظریف که قهرمان دیپلماسی از جنس مذاکره بود الان تحریم شده است، چرا دولت پند نمی‌گیرد و با این حال باز آقای ظریف و روحانی روند مذاکره و امید بستن به غرب را ادامه میدهند؟ وقت آن نرسیده که دولت با یک راهکار جدیدی با اتکا به توان داخلی در پی حل مشکلات اقتصادی باشد؟